0(212) 219 19 30 info@neayasam.com

Nefes ve Renk Terapisi

578A6860

Renklerin  Karakteristikleri ve  Etkileri:

Kırmızı
Kök chakranın rengidir.  Kan ve kalple bağlantılıdır. İyi bir sirkülasyon sağlarken, sinir sistemini ve kemik iliklerini de güçlendirir. Ateşin ana renklerinden biri olan kırmızı duyguları harekete geçirir , güç, enerji, coşku ve canlılık verir. İlişkilerde yakınlığı ve şehveti arttırır. Kırmızının pozitif etkileri; neşe, mutluluk, sevgi gibi duyguları harekete geçirmesi, negatif etkileri ise aşırı öfke, kontrolsüz tutku ve korkudur. Koyu kırmızı; insanın hayvansal içgüdülerini uyarır.Kan kırmızısı; acıyı temsil eder.Pembe ise anne sevgisi uyandırır. Kırmızı renk iştahı arttırır, Restoranlarda  kırmızı peçete ve dekor kullanılmasının nedeni  de budur. Kilo kontrolü için rejim yapan kişilerin kırmızıdan ve kırmızı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ayrıca  zamanın geçtiğini fark etmememizi sağlayan kırmızı, bar ve kumarhanelerin en çok kullandığı renklerdendir. İlişkilerini ve iletişim güçlerini arttırmak isteyenler kırmızı rengi kullanabilir.

Turuncu
Turuncu, cinsel organlarla bağlantılıdır. Vibrasyonel enerjisi kırmızı gibi, sıcak ve şifalıdır. Sakral chakranın emdiği renk olan turuncu , enerji verir, yaratıcılık ve hırsı harekete geçirir ve koruma hissi verir. Dikkati çeker ve resmiyetten uzak imajı verir. Aynı zamanda  ürün ambalajlarında ve reklamlarda sıkça kullanılan turuncu, satılan ürünün herkese uygun olduğu imajını da verir. Sindirim ve cilt problemlerinin giderilmesine de katkısı olan turuncuyu enerji seviyeniz düşük ve mutsuz olduğunuz zamanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kendinize güveninizi geri kazandıracaktır.

Sarı
Solar Pleksus chakrası sarı rengi emer.  Neşeve enerji  veren sarı renk, anlayış ve yüksek derecede sezgiselliği  açığa çıkarır. Güneşi simgeleyen sarı  gençliğin, mutluluğun  rengidir. Sarı renk vibrasyonu  anlayış ve düşünceyi uyarır ve egosuzluğu simgeler. İletişim becerilerini güçlendirir. Altın tonlarındaki sarı ise spiritüel bir renktir, huzur, manevi güç, pozitif enerji ve merhamet verir. En parlak renklerden olan sarının negatif etkileri ise; sinirleri aşırı derecede uyarıyor olmasıdır. Ayrıca korkaklık ve önyargının rengidir. Tedirginlik ve endişeyi uyarır, kan basıncını çok hızlı bir şekilde yükseltir.

Yeşil
Kalp chakrasının rengidir. Şifa gücü yüksek olan  yeşil ; huzur ve  sükunet verir. Negatif yönüyle ise kıskançlık ve tembelliği simgeler. Açık yeşil; neşe ve yeniden hayat bulmayı, canlılığı ifade eder. Koyu yeşil; iç karartıcı, enerji düşürücü bir etki verir.Sarı tonlarındaki yeşil renkler ise cömertlik verir ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Maddi ve duygusal  sorunları gidermek için de kullanılan yeşil, negatif enerjilerden de korunmanızı sağlayacaktır.

Mavi
Boğaz chakrasının rengidir. Uyumun, umudun ve gerçeğin rengidir. Mavi renk tutkuları yatıştırır, sinirleri sakinleştirir ve susturur. Negatif olarak ise çok fazla kullanıldığında iç karartıcı duygular açığa çıkarabilir. Kilo vermek için etkili bir renktir, iştahı kapatır. Psikolojik problemlere  iletişim sorunlarına iyi gelen bir renktir.

Lacivert (İndigo – Çivit mavisi)
Üçüncü göz chakrasının rengidir. Yüksek titreşimli olan indigo, hem yapıcı hem de yıkıcı gücü temsil eder.  Sezgileri güçlendirir ve problem çözmeye yardım eder. Dolayısıyla karar alma durumlarında bu renk kullanılabilir.İnsanların sizi fark etmemeleri ve rahatsız etmemeleri için de lacivert kıyafetler tercih edebilirsiniz. Lacivertin olumsuz etkilerinden bazıları ise; başarısızlık ve zihinsel yorgunluktur.

Mor
Tepe chakranın rengidir. Pozitif enerjiyi yükseltir, refah ve zenginlikle bağdaşan mor rengi  aynı zamanda bilinç durumunu arttırır ve kendine hakimiyeti sağlar. Karışık mesajlar verir; ihtişamla da ilişkilendirilir, hastalıkla da. Negatif durum ve duygular yaşarken mor rengi tercih etmek gerekir.

Beyaz
Saflık ve kusursuzluğun rengidir. Beyaz ışık, kötülük, şiddet, nefret ve kıskançlık gibi güçlü duyguları  taşıyan insanlar için tahammül edilmez bir renktir.
Siyah
Kaybı  ve kötülüğü temsil eden siyah enerjiyi emer, yorgunluk verir, toksinlerin  vücuttan atımını zorlaştırır. Çok hızlı bir şekilde depresif duyguları  açığa çıkarır.
Kahverengi
Doğurganlığı temsil eden kahverengi yavaş titreşimli bir renktir ve negatif etkileri de oldukça fazladır.
Yüksek kalitedeki kahverengi  güzelliği öne çıkarır ama tek başına güzel değildir. Negatif olarak kahverengi, karşı cinsi iter, canlılığı azaltarak yaşam gücünü negatife çevirir.